В ИСТОРИЧЕСКИЯ МУЗЕЙ БЯХА ПРЕДСТАВЕНИ ФОТОДОКУМЕНТАЛНА ИЗЛОЖБА И КНИГА, ПОСВЕТЕНИ НА ГЕРОИЗМА НА БЪЛГАРСКИЯ ВОЙНИК В ПЪРВАТА СВЕТОВНА ВОЙНА

Дата на публикуване: 27.08.2016 15:54
/assets/NOVINI/2016-08/20160827_muzei/01.jpg

   Фотодокументална изложба „Първата световна война – подвиг и героизъм” беше открита в Исторически музей – Лом. В залата за временни и гостуващи експозиции на културната институция са подредени архивни снимки и документи, свързани с участието на българската армия във войната. Акцент е поставен върху бойните действия на 15-ти пехотен Ломски полк и 2-ри конен полк „Княгиня Мария Луиза”, които показват невиждан героизъм в сраженията при Чеган,Червената стена, река Черна и Дойран. Директорът на музея Даниела Замфирова откри събитието.

   „Първата световна война оставя дълбоки следи в колективната памет на човечеството, напомняйки му колко близо е било до своето унищожение. България възприема участието си във войната като възможност за осъществяване на националния идеал – обединение на всички земи, населени с българи. Именно този идеал дава сили на българския войник да прояви безпримерен героизъм и да извърши истински подвиг!” – каза в словото си Даниела Замфирова.

    Изложбата представи Бистра Дамянова - уредник на отдел "Нова и най-нова история". Специални благодарности от името на музейната колегия бяха отправени към инж. Никола Симеонов, семейство Митко и Евгения Димитрови, Иван Иванов, Васил Василев, Манол Любомиров, Цветанка Велиславова и Божидар Михайлов, които предоставиха и дариха на музея архивни снимки, документи и ордени, свързани с участието на техните предци в Първата световна война.

/assets/NOVINI/2016-08/20160827_muzei/02.jpg

   По-късно в централната зала на музея беше представена книгата на Величка Каменова "Болката". Проф. д-р Иван Гаврилов, чийто прадядо по бащина линия е кандидат- подофицер Марчо Лазаров Качов, който загива в боевете при връх Чеган, разказа за събитията от онова време.

   "Моят род е от Василовци и е дал "кръвен данък". Прадядо ми Марчо Качов е мобилизиран през 1915 година, участвал е в кампанията срещу сърбите по посока Пирот-Ниш, след което тръгват за Македония. 15-ти пехотен Ломски полк е бил на подстъпите на Чеган, където е бранел достойнството на България и там моят прадядо е положил кости на 26 август 1916 година.” – каза с вълнение проф. Гаврилов.

   В книгата е описана историята на 15-ти пехотен Ломски полк, 6-та Бдинска дивизия и Първа армия под командването на ген. лейтенант Климент Бояджиев. В нея са представени интересни факти за Видинско, за героизма на обикновения войник, свързан със спасяване на знамената. Включени са и разказите на проф. Гаврилов - "Съдбата на войника", "Пантеонът на незнайния воин" и "Дойран".

/assets/NOVINI/2016-08/20160827_muzei/03 A.jpg

   Авторката на историческата творба Величка Каменова, майка на проф. Иван Гаврилов, благодари за топлото посрещане и за големия интерес към книгата.

   „Свидни жертви дава на македонския фронт село Василовци по време на Първата световна война, от което са тръгнали десетки мъже. След смъртта им в селото 74 деца остават сираци. Дядо Марчо оставя четири деца сираци и жена-вдовица на 30 години. Единственото му момче - 5-годишният Георги, става глава на семейство” – сподели с вълнение Величка Каменова.

   Тя отбеляза подвига на полк. Стефан Илиев - командир на 15-ти пехотен Ломски полк, загинал на 26 март 1917 година, водейки контраатаката.

/assets/NOVINI/2016-08/20160827_muzei/07.jpg

   Историкът Зоя Апостолова припомни за хилядите жертви от Северозапада по време на Първата световна, в която единствено каузата за обединена България води българския войник и го прави велик и непобедим.

/assets/NOVINI/2016-08/20160827_muzei/06.jpg

    Събитието завърши с концерт на Володя Стоянов – Войводата. Певецът сподели, че е впечатлен от родолюбието на тукашните хора, които тачат паметта на своите предци и зарадва гостите на музея с най-доброто от своя репертоар.

Към видеото


Tърсене