В ЛОМ СЕ ПРОВЕДЕ ОБЩЕСТВЕНО ОБСЪЖДАНЕ НА ПРОЕКТА ЗА ИЗГРАЖДАНЕ НА НАЦИОНАЛНО ХРАНИЛИЩЕ ЗА РАДИОАКТИВНИ ОТПАДЪЦИ В ЗЕМЛИЩЕТО НА СЕЛО ХЪРЛЕЦ, ОБЩИНА КОЗЛОДУЙ

Дата на публикуване: 28.04.2015 00:00


   В Лом се проведе обществено обсъждане на Доклада за оценка на въздействие върху околната среда на проекта за изграждане на Национално хранилище за радиоактивни отпадъци. Информационната среща се състоя на 28 април в заседателната зала на Община Лом и в нея взеха участие кметът Иво Иванов, специалисти от Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци”, експерти към екипа изготвил Доклада за оценка степента на въздействие, кметове и кметски наместници от населени места в общината, общински съветници, представители на общинска администрация и граждани.



   Заместник-изпълнителният директор на Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци” Борис Пеков информира, че площадката ще бъде изградена в землището на село Хърлец, община Козлодуй, в местността „Радиана”. Той изтъкна, че хранилището за ниско-и средноактивни радиоактивни отпадъци генерирани от дейността на ядрената централа ще бъде най-модерното изграждано в момента хранилище в света. Последното изградено от този тип се намира в Испания, а тамошни специалисти са консултанти по българския проект. На площадката няма да се съхраняват отработено ядрено гориво и високоактивни радиоактивни отпадъци. С писмо от 9 февруари 2015 г. на министъра на околната среда и водите Ивелина Василева информира изпълнителния директор на Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци” Дилян Петров, че издава положителна оценка на Доклада за оценка на въздействието върху околната среда на проекта. В доклада са включени допълнения съобразени с актуалните изисквания на българското законодателство, каза Борис Пеков.



   Хранилището ще е екологично съоръжение с многобариерна защита и с капацитет от 138 200 кубически метра. Планираният обем на първия етап е 50 000 кубика. По време на срещата бяха зададени  редица въпроси от присъстващите, в които те изразиха съмнения и тревога относно безопасността на бъдещото хранилище за радиоактивни отпадъци и неговата близост до Лом. Как ще бъде защитено населението при евентуална авария? Не е ли опасно хранилището за здравето на хората? Представителите на Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци” отговориха на въпросите и поясниха, че българското хранилище се базира на опита на развитите европейски страни, на опита на Франция, където е изградено подобен тип съоръжение. Такъв тип хранилища има и в други развити страни в Европа – Чехия, Словакия и на други места по света. Контролът по осъществяване на тяхната дейност е сто процентов и се осъществява от европейски и световни организации, които стриктно следят за правилното функциониране и безопасно експлоатиране на съоръженията. Обществени обсъждания във връзка с изграждането на Национално хранилище за радиоактивни отпадъци бяха проведени в Хърлец, Козлодуй, Оряхово, Мизия, Хайредин, Вълчедръм и Лом. Предстои да бъдат проведени такива в Борован, Бяла Слатина, Криводол и Бойчиновци. 
  
 

Tърсене