КМЕТЪТ ПЕНКА ПЕНКОВА ВЗЕ УЧАСТИЕ В МЕЖДУНАРОДНА КОНФЕРЕНЦИЯ, ПОСВЕТЕНА НА ВЪЗМОЖНОСТИТЕ ЗА УВЕЛИЧАВАНЕ НА ОБЩИНСКИЯ ИНВЕСТИЦИОНЕН КАПАЦИТЕТ В ЮГОИЗТОЧНА ЕВРОПА

Дата на публикуване: 19.04.2016 07:06
/assets/NOVINI/2016-04/20160419_PENKOVA_V_KOSOVO/01.jpg

   Конференцията „Увеличаване на възможностите за общински инвестиции в ЮИЕ” се проведе на 14 април 2016 г. в град Прищина, Република Косово. На нея присъстваха около 100 кметове на общини и представители на 13 асоциации, членки на НАЛАС от Румъния, Албания, Косово, Молдова, Сърбия, Черна гора, Турция, Хърватия, Словения, Република Сръбска и България. Присъстваха и членове на работните групи на НАЛАС по финансова децентрализация и води и отпадъци, както и президентът, вицепрезидентите и изпълнителният директор на Мрежата, служители на Секретариата на НАЛАС, представители на Световна банка и др. В приветствието си при откриването на събитието, президентът на НАЛАС Емил Драгичи, кмет на община Вулкана бай, Румъния подчерта, че общините са длъжни да адресират много и комплексни проблеми, за да предоставят качествени публични услуги, като финансовият ресурс за това е недостатъчен, поради ниската степен на децентрализация в региона. Субсидиите от националните бюджети не могат да покрият всички нужди от инфраструктурни инвестиции, също и различните донорски програми. Поради тези причини местните власти следва да се иновативни, да разработват и използват и други форми за финансиране. Необходима е и промяна в отношенията с частния сектор и потенциалните нвеститори. От името на Асоциацията домакин на събитието Наим Исмаили, кмет на община Щиме и председател на Асоциацията на Косовските общини, изрази увереността си, че в рамките на форума, представителите на местните власти от региона ще открият добри примери, които да приложат в общините си. Сабине Палмройтер от Световната банка, които финансираха събитието, представи Програмата за градски партньорства, в рамките на която пилотни общини от ЮИЕ са въвели инструмента за самооценка на общинските си финанси.

   На първата сесия на Конференцията под надслов „Предизвикателства пред инвестиционните проекти на местно ниво в ЮИЕ-изграждане на устойчиви общности”, Емил Савов, заместник-изпълнителен директор на НСОРБ, представи резултатите и ключовите изводи от 5-я поред Доклад за финансовите индикатори в ЮИЕ. Докладът е изготвен от Работната група на НАЛАС по финансова децентрализация, дейността на която се ръководи от НСОРБ. Разработката се основава на целите и нуждите на местните власти от региона формулирани в Декларацията за бъдещето на финансовата децентрализация от 2012 г., приета от НАЛАС в Будва, Черна гора.

   Втората сесия на Конференцията бе посветена на създаването на доверие у инвеститорите чрез доброто управление на местните финанси. В рамките й, Катрин Виткович от Световната банка представи моделите за самооценка на общинските финанси и градския одит. Първият модел обхваща 8 стъпки и 4 модула- отчетност, прозрачност, приоритизация, ефикасност, достъп до външно финансиране. 25 общини от различен мащаб – малки общности и столици, са използвали моделите. 15 общини са изготвили Планове за подобряване на общинските си финанси. Моделите дават възможност на местните власти да идентифицират по информиран и прозрачен начин ключови инвестиционни нужди и да изберат приоритетите за инвестиции съгласно наличия финансов ресурс. Те също така спомагат и при преговорите с централното правителство за осигуряване на необходим на общините инвестиционен ресурс.Само двама делегати от българска страна /НСОРБ/ бяха избрани за участие в 11-то общо събрание на Асоциациите членки на Мрежата на местните власти в Югоизточна Европа (НАЛАС). Освен кметът на Община Лом Пенка Пенкова, делегат на събранието бе и кметът на Община Павликени Емануил Манолов.

   НАЛАС е учредена през 2001 г. по време на първия форум на градовете и регионите от Югоизточна Европа, организиран от Конгреса на местните и регионалните власти на Съвета на Европа. Регистрирана е със седалище в Страсбург. НСОРБ е сред асоциираните учредители. Мрежата осъществява дейности, свързани с насърчаването на процесите на демократизацията и децентрализацията в Югоизточна Европа, в съответствие на принципите на Европейската харта за местно самоуправление.

Tърсене