ЛОМ ТЪРЖЕСТВЕНО ОТБЕЛЯЗА 160 ГОДИНИ ОТ ОСНОВАВАНЕТО НА ЧИТАЛИЩЕТО И ТЕАТЪРА

Дата на публикуване: 17.05.2016 17:16
/assets/NOVINI/2016-05/20160517_160_G_TEDTRO_V_LOM/01.jpg

   На 16 май в Лом тържествено беше отбелязана 160-годишнината от основаването на читалището и театъра. Честването се проведе в Народно читалище „Постоянство” 1856 - храм на културата и духовността и символ на българщината. Празникът започна с изпълнения на фанфарните състави от Основно училище „Никола Първанов” и Основно училище „Константин Фотинов”. Мажоретната формация към Първо основно училище също се включи в празничната програма.

/assets/NOVINI/2016-05/20160517_160_G_TEDTRO_V_LOM/04.jpg

   Фотодокументална изложба „160 години читалище и театър в Лом” беше открита в малката зала на културната институция. Експозицията е плод на дългогодишното сътрудничество между Народно читалище „Постоянство” и Исторически музей – Лом. Директорът на музея Даниела Замфирова откри изложбата. „Особено сме развълнувани, че сме заедно в тази тържествена вечер, когато честваме „160 години читалище и театър в Лом”. Народно читалище „Постоянство” 1856 и днес има своята специфична мисия – да съхранява традиционните и непреходни духовни ценности, да обогатява, развива и постига нови културни достижения.” – каза в словото си Даниела Замфирова. В изложбата е представен идейният вдъхновител и организатор на читалищното и театралното дело Кръстьо Пишурка, важни исторически документи, свързани с началото на читалищната дейност и първото театрално представление. На отделни табла са поместени портрети на сподвижници на Пишурка, сред които са и най-изявените и начетени ломчанки, които с всички сили са подпомагали дейността на читалището и театъра и които начело с Еленка Ценко Тодорова малко по-късно основават Първото женско дружество в България. Изложбата представя непоказвани до момента фотографии от богатия културен живот на читалище „Постоянство”. Отразени са запомнящи се моменти от постановки на Драматичен театър „Кръстьо Пишурка”, детския и кукления театър; от незабравимата Ломска оперета, Детската оперета, Хора за школувано пеене, Симфоничния оркестър и Детската музикална школа, от която израстват редица значими световноизвестни музиканти, Духовия оркестър, Детската балетна школа, която подготвя кадрите на изящния балет. Изложбата показва и богатия старопечатен фонд на библиотеката при читалище „Постоянство”, който наброява 162 старопечатни книги в 216 екземпляра, като особено важни са книгите на Кръстьо Пишурка, както и учебно-педагогическата, художествената, научната и богослужебната литература.

/assets/NOVINI/2016-05/20160517_160_G_TEDTRO_V_LOM/05.jpg

   Председателят на Народно читалище „Постоянство” Недялка Трайкова поздрави гостите и връчи свидетелства за дарение на хората, които подкрепиха кампанията по отбелязването на годишнината с финансова помощ, дарение на ценни книги и предмети. Сред тях са имената на народния представител Борислав Великов, кмета Пенка Пенкова, заместник-кметовете Гинка Иванова и Валентин Евтимов, проф. д.ик.н. Стоян Денчев – ректор на Университета по библиотекознание и информационни технологии в София, нотариус Станислав Станчев, д-р Светла Йотова, Красимира Петрова – изпълнителен директор на „Ломско пиво” АД, Борислав Борисов – общински съветник, д-р Любомил Петров – МЦ „Хипократ”, Камелия Арсенова, Нина Цанкова, Красимир Горанов, Васил Кръстев, д-р Георги Савков, Анжело Иванов, Теодор Анжелопулос, Валери Костов, Общински съвет – Лом, Емилия Петрова, ПГХЗ „Д.Менделеев” – Лом, Веско Цанков и др.

/assets/NOVINI/2016-05/20160517_160_G_TEDTRO_V_LOM/06.jpg

    По-късно домакини и гости се отправиха към централната градска градинка, където се поклониха пред паметника на великия възрожденец Кръстьо Пишурка. Ученици от училище „Константин Фотинов” с художествен ръководител Мелина Андреева и културният деятел Васил Божинов поднесоха на присъстващите поетичен рецитал, посветен на 160-та годишнина от основаването на театъра и читалището в Лом. С едноминутно мълчание беше почетена паметта на основоположника на българския театър, след което на паметника бяха положени венци и цветя.

/assets/NOVINI/2016-05/20160517_160_G_TEDTRO_V_LOM/07.jpg

   Тържественият концерт започна със сцена от пиесата „Многострадална Геновева” от Васил Станилов. Актьорите от Драматичен театър „Кръстьо Пишурка” – Румен Михайлов, Иван Михайлов, Тодорка Любенова, Петър Петров, Трифон Юлианов, Павел Георгиев и Симеон Георгиев изпълниха откъс от първото представление, което се е играло в Лом преди 160 години. Режисьор на спектакъла е Николай Априлов.

/assets/NOVINI/2016-05/20160517_160_G_TEDTRO_V_LOM/08.jpg

   Председателят на Народно читалище „Постоянство” Недялка Трайкова произнесе слово за родоначалника на българския театър Кръстьо Пишурка и за началото на театралното и читалищно дело в Лом. „Висок е върхът, от който днес се вглеждаме в миналото. Анализираме настоящето и търсим нови хоризонти в бъдещето. Измерваме тази висота с цели 160 лета. Заговорим ли за тях, непременно отправяме поглед към корена, към началото, а началото е библиотеката, която е основана през 1848 г.” – каза Недялка Трайкова. За първи път в нашата история и език думата “читалище” се появява в Лом в светското училище на учителя възрожденец и патриот Кръстьо Пишурка през 1848 година. Много от дописките до “Цариградски вестник” от Лом и Видин говорят, че читалището съществува далеч преди официалното му откриване на 23 април 1856 г. Според Димитър Маринов първото откриване на читалището станало на 27 октомври 1852 г. Читалището ражда и първия български театър през 1856 г. Първата играна пиеса е “Многострадална Геновева”. Кръстьо Пишурка става родоначалник и създател на първия български театър - пръв режисьор, постановчик, сценарист и артист. В същата година се играе и второто театрално представление “Велизариевата опера”, което е съпроводено с музикални изпълнения на малък оркестър. Тази пиеса е по преведен текст на операта “Велизарий” от Гаетано Доницети. Превода е осъществен от младия търговец Ангелаки Иванович, приятел и сътрудник на Кръстьо Пишурка. В по-късно време той има много свои верни наследници и последователи, като Белчо Белчев – основател на детската оперета през 1914 г., Петър Евстатиев – основател на Ломския оперетен театър през 1923 г., на единствената в северозападна България детска музикална китка, на първата детска духова музика през 1925 г., както и Александър Моцев – основател на народен хор през 1927 г. Недялка Трайкова припомни имената на заслужили театрали, музиканти, композитори и режисьори, които са работили през годините в читалището, и които са допринесли за развитието на културната институция.

/assets/NOVINI/2016-05/20160517_160_G_TEDTRO_V_LOM/10.jpg

   Честването на годишнината беше удостоено с присъствие и поздравления от областния управител на област Монтана Ивайло Петров, кмета Пенка Пенкова, проф. д.ик.н. Стоян Денчев - ректор на Университета по библиотекознание и информационни технологии, Венцислав Велев – началник отдел „Регионални дейности” в Министерството на културата, Николай Дойнов – председател на Съюза на народните читалища в България, представители на читалищата от Монтана, Враца, Видин и Казанлък. На всички тях, както и на някои от гостите в залата, бяха връчени юбилейни плакети и грамоти от председателя на Народно читалище „Постоянство” Недялка Трайкова.

/assets/NOVINI/2016-05/20160517_160_G_TEDTRO_V_LOM/09.jpg

   „Дълбок поклон и признателност към онези творци, които вече ги няма, но които запалиха пламъчето на просвещението преди повече от век и половина. С уважение и признателност към всички онези, които се трудеха през годините, и които продължават да подържат духа на този храм, с който Лом се гордее. Бъдете живи и здрави и творете, защото това е вашата мисия.” – каза в своето поздравление кметът Пенка Пенкова. Поздравителни адреси по повод годишнината изпратиха вицепрезидентът на Република България Маргарита Попова, заместник-председателят на Народното събрание Янаки Стоилов, министърът на културата Вежди Рашидов, председателят на комисията по култура в Народното събрание Полина Карастоянова, проф. Боряна Христова от Народна библиотека „Св.Св. Кирил и Методий”, председателят на Общински съвет Лом Христина Христова, проф. д-р Хилде Фай, от читалищата в Шумен, Свищов, Смолян, Монтана, Враца, Видин, Казанлък и много други.

/assets/NOVINI/2016-05/20160517_160_G_TEDTRO_V_LOM/11.jpg
 
   В програмата на тържествения концерт „В постоянството е силата” взеха участие Драматичен театър „Кръстьо Пишурка”, Формация за шлагерни песни „Екатерина Ванкова”, Формация за руски песни и романси „Смуглянка”, Вокална група „Шоколадче”, Вокална група „Китен здравец” при СОУ „Димитър Маринов, Балетен състав към читалище „Постоянство”, детски фолклорен състав „Дунавче”, младежки фолклорен състав „Дунав”, инструментален квартет с ръководител Ванюш Лазаров, Димитър Димитров - вокал, Стефка Славчева - вокал, Ивон Иванова – пиано, Евгения Горанова – пиано.

КЪМ ВИДЕОТО

КЪМ СНИМКИТЕ












Tърсене